Jakub Smrž: Je to o lidech!
Jméno Smrž je v českém motorsportu velký pojem. Přečtěte si, které děti mají dle Jakuba předpoklady k čestnému chování, nebo jaké vztahy jsou mezi jezdci v anglických šampionátech, kde momentálně závodí. Stručně a jasně o fair-play!
Ahoj Jakube, řekni nám, který fair-play čin Ti za tvou dlouhou kariéru utkvěl v paměti?
Ahoj všem, není žádný konkrétní, který bych si pamatoval přímo z motocyklových závodů, ale vybavuje se mi z triatlonu, kdy závodník těsně před cílem skoro zkolabuje a jeho bratr, který běží za ním, ho vezme a pomůže mu do cíle, čímž přijde o vítězství.
Absolvoval jsi hodně zahraničních seriálů, v jaké zemi jsou vztahy mezi lidmi na závodištích nejlepší?
Myslím si, že je to spíše o lidech, než o zemi. Ale musím přiznat, že ve Velké Británii, kde momentálně závodím, jsou mezi jezdci výjimečné vztahy. Přátelí se mimo okruh, umí si ze sebe udělat srandu, na okruhu jet tvrdě a nedarovat si ani metr a v případě nějakého incidentu se omluvit a vše slušně vyřešit.
Viděl jsi v zahraniční podobný projekt na podporu Fair-play, jaký dal dohromady Autoklub České republiky?
Nikde jsem se s tím nesetkal a jsem rád, že mám tu čest být u jeho vzniku.
Má podle Tebe náš projekt šanci zvýšit úroveň fair-play na českých závodech?
Jak už jsem řekl, je to hodně o lidech. Ale věřím, že je možné dát lidem do podvědomí, že závodit fair-play se dá, aniž by to poškodilo kvalitu závodů. Jsem rád, že takový projekt vznikl a věřím, že díky tomu hodně jezdců a i lidí kolem závodů pochopí, že vítězit se má na trati, ale vždy jen poctivě.
Co pro Tebe vlastně znamená výraz Fair-play?
V motocyklových závodech to asi není o tom, že by jezdci schválně dělali „prasárny“ na okruhu. Pokud ano, málokdo to dělá schválně. Jde hlavně o to, aby za to každý uměl nést následky a chybu přiznat. Co mi však nesedí, jsou zákulisní intriky a podvody, kterých je plné depo. Tam by se s fair-play mělo začít! Pokud je jezdec od mala v prostředí, kde se podvádí v technice, nebo se vymýšlí, jak poškodit soupeře, lze očekávat, že se to vezme za své a bude to také dělat. Třeba i na té trati.
Jsi součástí Smrz Academy, kde se věnuješ malým závodníkům, jak bys zhodnotil vztahy mezi nimi?
Kluci u nás ve Smrz Academy závodí jako jednotlivci, soupeří proti sobě, ale všichni, včetně jejich rodičů, vystupují a fungují jako skvělá parta, která si vzájemně pomáhá. Kluci jsou vychováni v tom, že musí respektovat soupeře a stejně tak svůj tým.
Co je podle Tebe nejčastější příčinou toho, že lidé v motorsportu jednají v rozporu se zásadami fair-play?
Těžko říct. Přehnaná chuť vítězit, ale co nejmíň pro to udělat? Někdo to má tak, že než aby se sám snažil zlepšit, přemýšlí, jak poškodit ostatní. Na samotné trati jde hlavně o sílu okamžiku, opravdu věřím, že to bývá více jednání ve zkratu, než promyšlený úmysl, ale pak je to o tom, jak se k tomu závodník umí postavit, přiznat chybu a nést následky.
Považuješ v otázce Fair-play na závodištích za dlouhodobě problematičtější rodiče, nebo malé závodníky?
O tomto jsem se už zmínil a opravdu vidím chybu v tom, v jakém prostředí mladý závodník vyrůstá. Pokud bude mít čestné rodiče, pravděpodobně bude i on. A pokud bude mít zázemí, kde se podvádí a ubližuje ostatním, pravděpodobně se to přenese i na něj.