Příkladným jezdcem byl Ayrton Senna, říká Dušan Kouřil
Pokračovatelem závodního rodu Kouřilových je osmnáctiletý Dušan mladší. Ten po letech v kartingu přestoupil v roce 2018 do okruhových závodů cestovních vozů. V letošním roce nastoupil pod hlavičkou ACCR Czech Talent Teamu Autoklubu České republiky do seriálu TCR Eastern Europe. Zde s vozem Hyundai i30N TCR proháněl zkušenější soupeře, a nakonec si ze sezóny 2020 odváží deváté místo. Co pro něj znamená fair-play a jak srovnává úroveň fair-play v kartingu a cestovních vozech? Dozvíte se v rozhovoru!
Dušane, kdy jsi začínal s motoristickým sportem a kdo Tě k němu přivedl?
S motoristickým sportem jsem začal v pěti letech a přivedli mě k němu rodiče.
Vedli Tě rodiče v začátcích k fair-play?
Ano, když jsem někdy něco provedl na trati soupeřovi, tak mně rodiče vždy řekli, abych se šel omluvit.
Co pro Tebe vlastně znamená fair-play?
Znamená to pro mě morální a etické zásady a také pomoci soupeřovi v nouzi bez ohledu na vlastní výsledek.
Prošel si kartingem a nyní se pohybuješ v závodech na okruzích, jak bys srovnal úroveň fair-play v těchto dvou disciplínách?
Karting je jako disciplína díky své charakteristice více kontaktní, a tudíž je zde více závodních incidentů. Nemyslím si, že by však byl méně fair-play sport než závody na okruzích. Je to spíše o lidech, jak se k tomu postaví.
Změnilo se u tebe postupem času vnímání fair-play? Nebo fair-play vnímáš stejně, jako v době svých začátku?
Vnímám to pořád stejně.
Vzpomeneš si na nějaký významný fair-play čin, jehož jsi byl ve své kariéře svědkem?
V loňském roce soupeř, který s námi bojoval o stupně vítězů, nám půjčil součástku, kterou jsme potřebovali pro daný závod.
V TCR závodíš proti jezdcům několika národností, vnímají jezdci fair-play v různých státech odlišně? Nebo jsou závodníci všude stejní?
Myslím si, že je to především o povaze daného jezdce než o národnosti. Většina jezdců, proti kterým jsem měl možnost závodit se chovala fair-play.
Jaká je podle Tebe nejčastější příčina toho, že lidé v motorsportu jednají v rozporu se zásadami fair-play?
V dnešní době většinu lidí a sponzorů zajímají jen stupně vítězů, a proto udělají vše pro to, aby se na ně dostali.
Je nějaký jezdec, kterého bys označil za vzor pro jeho fair-play chování na trati?
Jedním z takových příkladných jezdců byl Ayrton Senna, který několikrát zastavil na trati, aby pomohl zraněnému soupeřovi.
Na svůj věk máš již hodně zkušeností a 13 závodních sezón za sebou, co byste na závěr poradil začínajícím jezdcům v oblasti fair-play?
Chtěl bych vzkázat všem jezdcům, aby se na trati chovali v rámci pravidel a když je někdo požádá o pomoc, tak aby se snažili vyjít vstříc, protože nikdy nevíte, kdy tu pomoct budete potřebovat sami.